021-22343314

کد خبر: 43
تاریخ انتشار: 12:05:29 - 1397/01/18

هدف صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران، حمایت همه جانبه از ظرفیت های بالقوه و بالفعل علمی کشور است.

وی با بیان اینکه این حمایت ها برای تحقق چشم انداز و پرداختن به مأموریت خود انجام می گیرد تصریح کرد: در صدد هستیم از صاحبان فکر، اندیشه، علم و فناوری پشتیبانی کنیم زیرا این اقدام موجب پایداری رشد، توسعه علم و فناوری، نوآوری و خلاقیت در کشور می شود.

ضرغام با بیان اینکه ۱۰ سال گذشته را می توان به عنوان بیداری علمی در آسیا نامگذاری کرد، خاطرنشان کرد: پرچمداران این اقدام، چین و کره جنوبی هستند؛ چین تلاش می کند به یک ابرقدرت علمی تبدیل شود و کره جنوبی خود را رقیب بسیاری از کشورهای اروپایی کرده است.

وی تأکید کرد: رشد سرمایه گذاری چین در تحقیق و توسعه معادل یک سوم رشد جهانی بودجه تحقیق و توسعه و معادل مجموع رشد سرمایه گذاری آمریکا و کشورهای اتحادیه اروپا است.

به گفته وی تراز مالی سرمایه های معنوی و یا نوآوری در جهان، حدود ۲۱ هزار میلیارد دلار است و کشوری که بیشترین مالکیت فکری را در جهان دارد توانسته ۴۰ میلیون شغل ایجاد و ۳۴ درصد GDP کشورش را تأمین کند.

وی افزود: در برنامه سوم توسعه ملی کشور، میزان بودجه تحقیقات معادل ۱.۵ درصد از تولید ناخالص ملی (۱ درصد از سهم دولت و نیم درصد سهم بخش خصوصی) تعیین و حدود ۰.۷۱ آن محقق شده است.

ضرغام با اشاره به حمایت های صندوق از پژوهشگران، یادآور شد: تاکنون توانسته ایم از اختراعی بیش از ۱۰ میلیارد تومان حمایت کنیم که این اختراع توانسته در حال حاضر سه هزار و۵۰۰ میلیارد تومان داشته باشیم.

وی ادامه داد: تاکنون هزار و ۷۲ طرح به صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران ارسال شده که از این تعداد ۱۳۹ طرح خروجی پروژه های تحقیقاتی بوده و به نتیجه رسیده اند. همچنین از این هزار و ۷۲ طرح، یک سوم آنها مصوب شده تا بتوانند با حمایت هایی که از صندوق دریافت می کنند به نتیجه مطلوب برسند.