021-22343314

کد خبر: 42
تاریخ انتشار: 07:56:27 - 1397/01/18
بخشی از سخنان حامیان کتاب در مسیر شکوفایی

 

بخشی از سخن مهندس ابراهیم جمیلی رییس شورای سیاست گذاری جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان  حامی کتاب در مسیر شکوفایی


تمدن چند هزار ساله بشری دارای بزنگاه های تاریخی است که باعث تغییر در سرنوشت انسان می گردد.نگاهی صحیح به تاریخ هر کشور نشان می دهد که معمولا یک اینرسی ساکن در تمامی اقوام وجود داشته است اما در برهه هایی خاص از تاریخ شاهد شکل گیری اندیشمندان،متفکران ،دانشمندان و مردان عمل هستیم که به ناگاه همگی با هم ظهور میکنند
و کشوری را که چند قرن به شکل یکنواختی زندگی کرده است را به حرکت وا می دارد.فیلسوفان بزرگ یونانی که هنوز اندیشه های آنها بر عقاید بشر سایه افکنده است در فاصله کوتاهی از هم زندگی کرده اند.
چند قرن سکون در قرون وسطا و به ناگاه فوران هنر در ایتالیا و سپس فلسفه در آلمان و اقتصاد در انگلستان را شاهد هستیم.ایران نیز از این جریان مستثنی نیست .سالها سکوت و به ناگاه متفکرین بزرگ ایرانی -اسلامی از قرن چهارم هجری در ایران ظهور می کنند و بعد از چند قرن افتخار آمیز در اندیشه،شعر و ادبیات.
در حقیقت  این سوال مطرح است که چرا معمولا تمامی اندیشمندان و چهره های مطرح یک رشته در یک زمان و مکان واحد هویدا می شوند؟ چه فضایی پیش از جنگ جهانی اول در آلمان وجود داشته است که تا این اندازه فیلسوف و دانشمند در این کشور شکل گرفت و چرا قبل از آن چنین اتفاقی رخ نداد؟
نگاهی دقیق تر به این بزنگاههای تاریخی  به خوبی نشان می دهد که ما قبل از ظهور نخبگان در یک کشور با افرادی در جامعه روبرو هستیم که فضای اجتماع را آماده ظهور نخبگان کرده اند.تفاوت نه در نژاد است ،نه در هوش و نه در مسائل ژنتیکی .
مسئله روشن است ،یک کودک آفریقایی در کشوری زندگی می کند که افراد آن نمی توانند دولت مرکزی و ملی تشکیل دهند ولی همین فرد در کشوری دیگر موجب تغییرات گسترده می شود.
ساده ترین بیان این است که هر چه بکاریم همان را درو خواهیم کرد،عمر محدود انسانها باعث می شود که این روند تاریخی کمتر مورد توجه  قرار گیرد .اما نمی توان انتظار داشت که بدون برنامه ریزی ،سرمایه گذاری و تلاش برای تربیت نسل آتی انتظار تغییراتی شگرف در آینده کشور داشته باشیم ،مشکلاتی که امروز کشور با آن دست و پنجه نرم می کند
همگی به این دلیل است که نسل های قبل برای حل این مشکلات نسل فعلی را آموزش نداده است .
ما در برابر آینده ایران مسئولیم و به تاریخ پاسخ خواهیم گفت شکست در این موضوع نه شکست یک دولت یا نهاد بلکه شکست یک ملت است و موفقیت در تربیت نسل آتی موفقیت یک کشور خواهد بود .این پارادایم که هدف نقویت نسل آینده است باید به تفکر اساسی تمامی افراد و نهادها بدل شود.
تربیت نسل آتی از خانواده ها آغاز می شود و سپس نظام تربیتی و آموزشی کشور در آن دخیل است و در مرحله بعدو در اجتماع همه انسان ها در قبال تربیت نسل آتی مسئول خواهند بود.
در این مسیر بسیاری از اهداف در یک یا دو نسل بعد محقق نخواهد شد بلکه باید برای چندین نسل بعد برنامه داشت.
در این راه همه ما به سهم خود باید قدمی برای تحقق این هدف برداریم .امید است که این کتاب گامی کوچک در این مسیر بزرگ باشد .انشاالله.
مهندس ابراهیم جمیلی

 


بخشی از سخن دکتر نصرت اله ضرغام رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور و رییس جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان


مسیر حرفه ای و آینده هر کودک و نوجوان ایرانی ،رد پایی است از زندگی حرفه ی فردای او و انتخابی است که تمام ابعاد زیستی او را در بر خواهد گرفت .این مسیر می تواند یک انسان را به سعادت و خوشبختی رهنمون سازد و یا عامل شکست های متوالی او گردد.
در جوامع انسانی ،شکست یک انسان ،شکست کل جامعه است .بعبارتی در صورتیکه انسانها نتوانند با آگاهی،دانش ،تکیه بر استعدادها و شناخت ظرفیت های خویش و خانواده ،مسیر درستی برای آینده خویش ترسیم کنند ،جامعه ما با مشکلات عدیده ای مواجه خواهد گردید.
آگاهی از مسیر حرفه ای مشخصه افرادی است که نگاهشان به شغل فراتر از یک سری فعالیت های تکراری جهت امرار معاش و بلکه یک فعالیت  تاثیر گذار اجتماعی و عاملی برای رشد شخصی و نکمیل هویتی خود است .
افرادی که برای خود مسیر شغلی متصور هستند ،می دانند که از شغل خود چه هدفی را دنبال میکنند و قصد دارند در شغل خود به چه جایگاهی دست یابند.
مسیر حرفه ای به افراد کمک می کند تا بفهمند چرا،چگونه و کی باید از یک شغل به شغلی دیگر بروند .مسیر حرفه ای به افراد برنامه برای رشد حرفه ای می دهد.اینکه بدانند قرار است در نهایت به چه جایگاه شغلی دست یابند؟
و این شغل چه جایگاهی برای فرد ،خانواده ،جامعه و نسل بعد از او خواهد داشت . برای رسیدن به آن جایگاه چه مهارت یا صلاحیت هایی لازم دارند؟و اینکه چگونه باید هوشمندانه از یک شغل به شغلی دیگر یا حتی به سازمانی دیگر بروند؟
دانستن مسیر حرفه ای یا راه شغلی یک استراتژی است .روشی برای رسیدن به اهداف شغلی و دستیابی به زندگی حرفه ای مورد رضایت ،مسیر حرفه ای  افراد را قادر می سازد تا برنامه رشد و ارتقا برای خود تعیین کنند و از انتخاب و انجام مشاغل خود احساس مفید بودن و رضایت کنند.
در اغلب کشورهای پیشرفته ،انتخاب مسیر و آینده هر فرد،از راه های علمی مبتنی بر راهبرهای کلان انجام میشود . توجه به خانواده ،توجه به فرصت ها و نیازهای جامعه ،برنامه های راهبردی دولت ها،ظرفیت های بومی و ملی ،زیر ساخت ها و مشاوره های کلان از روش هایی است که برای ترسیم آینده هر کودک استفاده می شود .
این کتاب به کودک و نوجوان ما کمک خواهد کرد تا با انتخاب صحیح مسیر شغلی و حرفه ای خود،کشور ما را به سمت کشوری پیشرفته ،دانش بنیان و مبتنی بر استعدادهای ذاتی افراد هدایت کند و فرزندانی توانمند ،با دانش ،خلاق و آینده پژوه در آینده ای نزدیک سکان اداره کشور را به دست گیرند.
دکتر نصرت اله ضرغام