021-22343314

کد خبر: 111
تاریخ انتشار: 11:32:33 - 1397/08/03

روز چهارشنبه مورخ دوم آبان ماه یکهزاروسیصدو نود و هفت جلسه ای با حضور آقایان دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری،مهندس ابراهیم جمیلی رئیس شورای سیاستگذاری جشنواره،دکتر سید حسن صدوق عضو شورای سیاستگذاری دومین جشنواره،دکتر پیمان صالحی معاون نوآوری و تجاری سازی فناوری معاونت علمی و داور علمی جشنواره،دکتر پرویز کرمی مشاور و رئیس مرکز روابط عمومی اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ،دکتر قوام الدین زاهدی دبیر علمی جشنواره،دکتر حسین عسگریان ابیانه عضو شورای سیاستگذاری جشنواره ،دکتر ناصر غلامی عضو کمیته مدیریت و برنامه ریزی جشنواره ،دکتر محمد علی ابطهی عضو شورای سیاستگذاری جشنواره و خانم مهندس شبنم اسدی عضو کمیته مدیریت و برنامه ریزی جشنواره در دفتر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار گردید.

در ابتدامهندس جمیلی مختصری به معرفی بنیاد نیکوکاری جمیلی که در راستای وظایف اجتماعی از سال 1386 تاسیس گردیده و بیشترین حوزه فعالیت خود را به بخش بورسیه دانشجویان و دانش آموزان اختصاص داده و در همین حین در سال گذشته جشنواره ای تحت عنوان جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان را پایه گذاری نمودند و همچنین واحد تحقیق و پژوهشی که تا به هنگام دارای 26 ثبت اختراع میباشد پرداختند.

ایشان در ادامه پیشنهاداتی برای عملکرد مناسب تر تبدیل ایده ها به تجاری سازی که میتوان با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همکاری داشت اعلام نمودند.

تشکیل کمیته کاری با معاونت علمی و فناوری میتواند یک ارتباط منطقی در انتقال تکنولوژی SME داشته باشد.

میتوان با ایجاد مرکز نوآوری معدن و صنایع معدنی در این صنعت رشدی موثر داشته و ایجاد کسب و کار شود.

وی با تاکید براینکه حمایت مالی افراد یرگزیده جشنواره کاملا به عهده بنیاد نیکوکاری جمیلی میباشد خاطر نشان کرد که معاونت علمی و فناوری میتواند در بخش حمایت معنوی از جوانان تاثیر به سزایی داشته باشد.

ودر یک جمله مهندس جمیلی خواستار پیوند علم و ثروت برای جوانان شد .

سپس دکتر غلامی چگونگی شکل گیری جشنواره را اینگونه بیان نمودند:بنیاد نیکوکاری جمیلی سالیانه 200دانشجوی برتر را بورسیه میکند و همچنین حامی پردیس علوم و کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران و نیازهای مختلف دانشگاه تهران میباشد،سال گذشته مهندس جمیلی موضوعی را به عنوان یک چالش مطرح نمودند که مبلغی که به عنوان جایزه به دانشجویان داده میشود به شرط معدل میباشد و تاثیری بر خلق ثروت درکشور نمیگزارد باید به دنبال راهی باشیم که برای دانشجویان ایجاد شغل کنیم،و آمادگی خود را برای پرداخت هزینه جشنواره که در غالب حمایت از ایده های دانشجویانی که مشروط به ملی بودن طرح باشد اعلام نمودندو سپس جشنواره را آغاز نمودند و امسال برای دومین سال متوالی در حال اجرا میباشد.

دکتر غلامی بیان داشتند که در طی جلسات که با منتخبین جشنواره سال گذشته برگزار شده به نکته قابل ملاحظه ای برخورده ،در رابطه با ایده های مطرح شده ای که در بخش خصوصی قابلیت اجرا شدن ندارند و افراد به جز تعلق گرفتن جایزه خواستار حمایت و یا ارتباط با نهادهای دولتی میباشند که بتوانند ایده خود را عملی کنند.

ایشان در ادامه آمار ایده های سال گذشته و همچنین سال جاری را خدمت حضار اعلام نمودند.

دکتر ستاری با ابراز خرسندی از ایجاد طرح هایی مانند جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان و وجود افرادخیری که مسیرفعالیت های خود را در راستای خدمت به جوانان پرداخته اند اظهار داشت که در حال حاضر 3600موسسه دانش بنیان در کشور فعالیت دارند که میبایست تامین و تقویت نیروی انسانی برای این شرکت هامدنظر قرار گیرد .

معاون علمی و فناوری ریاست جمهور افزود امروز گسترش فرهنگ کار آفرینی در کشور یک ضرورت است و در این زمینه باید شرکت های دانش بنیان مورد حمایت قرار گیرندو در این راستا به افراد باتجربه در صنعت نیاز میباشد.

دکتر ستاری آمادگی خود را جهت همکاری و حمایت از جشنواره اعلام نموده و کارآفرینی را راهی برای پایین آمدن نرخ بیکاری در مناطق مختلف دانسته و همچنین ایجاد فضایی مطلوب برای اشتغال و کسب و کار خواندند.

ایشان با انتقاد از کمبود ساختمانهای کافی و مجهز جهت فعالیت های نوآورانه دانشجویان اعلام داشت این افراد نیاز به خدمات و ارائه سرویس جهت امکان موقعیت برای فعالیت داشته.

همچنین اظهار داشت دولت میبایست تسهیل کننده محیط کسب و کار باشد و رونق این محیط و افزایش سرمایه گذاری رابه بخش خصوصی و نخبگان واگذار کرد.

دکتر زاهدی توضیحاتی در خصوص نحوه داوری علمی و معیارها و شاخص های امتیاز دهی و همچنین داوری کسب و کار که در سه روز متوالی استارت آپ برگزار خواهد شد ارائه دادند.

وی برنامه ریزی آینده جشنواره را چنین خواندند که گروه های منتخب در استارت آپ در مراکز رشد مستقرو به شرکت های استارت آپ متصل خواهند شد و بعد از تبدیل شدن به یک شرکت فناور از پارک بیرون رفته و میتوانند کسب و کار خود را داشته باشند.

دکتر صالحی از دستاوردهای نخستین جشنواره که تبدیل به تجاری سازی شده اند فیلترجذب ذرات معلق خودروی دیزل را نام بردند.

و در ادامه اهداف کلان جشنواره را حمایت از ایده های نوآورانه و فناورانه در حوزه ساخت ساز و شتابدهی به روند تجاری سازی شمرد.

ایشان آمادگی مرکز در خصوص در اختیار قرار دادن منتورهای مناسب را اعلام داشتند.

دکتر عسگریان ابیانه پدیده جشنواره را پدیده مبارکی خوانده و ورود به این حوزه برای خیرین را ارزشمند دانستند.

ورود خیرین به این گونه جشنواره و تشویق آنها جهت حضور و پررنگ شدن نقش آنان میتواند در رونق اقتصادی کشور بسیار موثر باشد.

پرویز کرمی با اشاره به بهره گیری از استعداد جوانان در گرو همیاری نهاد های خصوصی و دولتی می باشد گفت:

دولت و نهادهای عمومی و بخش خصوصی به کمک بیایند تا این افراد شناسایی و مورد حمایت قرار گیرند.

و پیشنهاد نمودند قبل از ایجاد مرکز نوآورانه از نمونه مراکز موجود بازدید به عمل آید.

دکتر صدوق نیزنقش دولت را در طرح های کلان نقشی پررنگ خوانده و ایجاد فرهنگ درست و محیط کسب و کار برای ایده پردازان را روشی موثر جهت رشد ایده پردازان دانستند.